AI news 2021 (#2)

Remek Kinas
3 min readJan 11, 2021

--

Stało się! Kaizen (niewielki postęp) z każdym odcinkiem. Dwa tygodnie temu narodził się pomysł krótkich filmów o nowościach w świecie szeroko rozumianej sztucznej inteligencji – “AI weekly news”. Powstał kolejny odcinek i niniejszy blog w którym, udostępniam linki do materiałów omawianych w filmach. Od razu będziesz mógł działać, czytać, uczyć się! Dzisiaj odaję drugi odcinek nowości :)

Czy AI można wykorzystać do zagadnień sterowania rakietą?

W tym tygodniu sporo czasu spędziłem nad klawiaturą mojego notebooka. Tworzyłem model antychurnowy (zadanie HR). Jak zawsze staram się nauczyć czegoś nowego. Spojrzeć na problem z innej perspektywy. Postanowiłem przeprowadzić eksperyment. Wyzwanie – Auto ML vs wszystko od zera.

  • Napisałem kod od zera (Python, Jupter Notebook, Scikit-learn, XGBoost, LightGBM) w poczuciu, że mam kontrolę nad każdym aspektem projektu … import, czyszczenie i konwersja cech, praca na zbiorach, wybór algorytmów, tuning hiperparametrów, ocena modeli …
  • Wykorzystałem narzędzia Automated ML — wrzuciłem dane do Microsoft Azure ML oraz Google Cloud (AutoML Tables) poczekałem, aż czarne skrzynki przemielą “wejście” (w tylko sobie znany sposób) i wyplują wyniki. Jak twórcy głoszą – łatwo, szybko i przyjemnie bo większość pracy zrobi za nas platforma.

Porównuję wyniki w dwóch wymiarach (zakładając, że to projekt MLOps dostarczający nie tylko model ale działające rozwiązanie biznesowe — dostęp do predktora za pomocą rest API) — czas poświęcony na realizację projektu oraz skuteczność predykcji modelu. Cóż się okazuje? Poczekaj chwilę … opowiem o swoich doświadczeniach bo to bardzo ciekawy ekspryment. Wyniki nie są takie oczywiste. Krótko mówiąc, na ten moment, wydaje się, że pomieszanie dwóch podejść jest najskuteczniejsze. Ale jak to w nauce … i eksperymentach. Wnioski należy formułować na podstawie badań i faktów …

Tymczasem kiedy prowadziłem swoje eksperymenty świat nie stał w miejscu. OpenAI kolejny raz zmieniają świat AI. Ogłaszają dwa nowe, bardzo ciekawe modele – DALL-E oraz CLIP. O pierwszym, generowanie obrazów z opisów tekstowych, znajdziesz już wpis na moim blogu. Architektura transformer pełną parą wkracza w świat wizji komputerowej. Drugi, CLIP (o nim zrobię film niebawem), to koncepcja „klasyfikacji”. Masz zdjęcie i zestaw opisów na wejściu a model podpowie, który z nich najbliżej opisuje to co na obrazie. Obie propozycje to kolejny krok w rozwoju AI.

Nowości z OpenAI — CLIP i DALL-E

A co znajdziesz w drugim odcinku “AI weekly news”? Przede wszystkim zmieniłem strukturę filmów. Wydzieliłem cztery kategorie materiałów:

  • Nowości — przegląd propozycji nowych algorytmów, bibliotek, odkryć … cyli wszystko to co nowe, co jeszcze świeże … wymagające testów oraz czasu by dojrzało.
  • Ciekawostki — czyli moim zdaniem coś co jest ciekawe, isnpirujące ale niekoniecznie musi być nowe. Zwykle jednak ciekawostki poruszają nasze zwoje mózgowe i wybijają nas ze szablonowego sposobu myślenia … Wtedy pojawiają się myśli “ciekawe …. a może by tak …”.
  • Przydatne — króko mówiąc toolbox — narzędzia, biblioteki, triki, które pozowlą ci efektywniej działać w zakresie realizacji projektów AI.
  • Nauka — ponieważ AI jest rozwijającą się dziedziną dlatego postawą nadążania jest ciągła nauka i rozwój. Kiedy tylko mrugniesz oczami … gwarantuję … pojawia się właśnie nowa publikacja. Czy można stać w miejscu?

Zapraszam do obejrzenia kolejnego odcinka. Będzie więcej niż zapowiadane 5 minut. Powiem tak … nawet 10 minut jest ogromnym limitem ale starałem się skondensować ilość informacji. Myślę, jednak, że kiedy obejrzysz ten odcinek przy kawie, będziesz już w innym miejscu — kolejny krok budowania wiedzy AI za tobą. Trzymam kciuki.

Linki do prezentowanych materiałów w podziale na działy:

Nowości:

Ciekawostki:

Przydatne:

Nauka:

Jak smakowała kawa? Dowiedziałeś się dzisiaj czegoś więcej? Jak zwykle poproszę o jeden klik zwany “lajkiem”. Subskrybujesz już kanał na youtubie? Jeśli TAK to z pewnością zaoszczędzisz sporo czasu. Nie musisz szukać wpisów. Jesteś o nich powiadamiany od razu po kliknięciu “publikuj”. Jeśli NIE — jest czas by to nadrobić. Zachęcam :)

Znajdziesz mnie w tych miejscach:

Do usłyszenia i zobaczenia!

--

--